Грижата за косата е трудна, защото в много козметични продукти има съставки, които на пръв поглед не ни правят впечатление, а са позволени за продажба, но въпреки това са вредни за косата. Прочитането на състава на продуктите за грижа за косата трябва да бъде задължително по време на пазаруване. За какво трябва да внимаваме и от какво да се пазим?
SLS/SLES
Под тези две мистериозни абревиатури ще открием два силни синтетични детергента – Sodium Lauryl Sulfate (натриев лаурил сулфат) и Sodium Laureth Sulfate (натриев лаурет сулфат). За съжаление е много трудно да открием шампоан или балсам без тези две субстанции и причината е проста – те са силно пенообразуващи вещества. Вредните свойства на SLS и SLES предизвикват изсушаване на косата, поява на пърхот и алергии. Употребата на тези субстанции може да доведе до отслабване на косата, до нейната чупливост, загуба, но също така и заболяване, изразяващо се в себумна секреция и намаляване на нивата на естроген. Смята се, че тези субстанции причиняват рак, въпреки че информацията не е доказана.
Минерални масла, Петрол, Парафинол
Трите изброени по-горе съставки от козметиката за грижа за косата са добити чрез дестилация на суров нефт, използвани за увеличаване на обема на продуктите. От друга страна те запушват порите и абсорбират прах и бактерии. Могат да доведат до неправилно прочистване на токсините от кожата, да предизвикат появя на пъпки и черни точки и да ускорят процеса по стареене на кожата.
ЕДТА
Споменатата съставка е етилен-диамин-тетра-ацетат, т.е. стабилизатор. Това е много замърсяваща съставка при (главно) шампоани, която може да причинява рак и да доведе до кожни, очни, конюнктивни и мукозни раздразнения.
PEG/PPG
Други две мистериозни субстанции са създадени на основата на етилен оксид – полиетилен глигол и полиетилен оксид. Те са отровни субстанции, потенциални причинители на рак, а най-вече увреждат структурата на клетките, но въпреки това се използват в много козметики за измиване, също и тези за грижа за косата.
DEA/MEA/TEA
Последните три субстанции, от които трябва да се пазите са пенообразуващи агенти – Diethanolamine (диетаноламин), Monoethanolamin (моноетаноламин) и Triethanolamine (триетаноламин). Обикновено се появяват в шампоани и са около 1-5% като количество, но въпреки това са най-често срещаните причинители на свръхчувствителност. Те притежават потенциални ракопричиняващи свойства, токсични са за имунната система и предизвикват алергии.
Вашият коментар