Те са изгодни. Те действат натурално, благодарение на това, че пасват на нуждите на кожата. Те изобилстват от ценни витамини, минерали, мастни киселини и антиоксиданти, благодарение на което могат да подхранват, подмладяват и разкрасяват тена. Кои масла за лице се избират най-често?
В днешно време натуралните методи за грижа за кожата преживяват ренесанс. Скъпите кремове и синтетични козметика се заменят охотно с органични продукти. Ние избираме масла вместо маски за лице, защото действат в хармония с естествените процеси, случващи се в кожата ни. Можете да си направите домашна козметика, базирана на масла или да ги използвате като заместители на кремове. Интересно е, че натуралните масла са не само опция за суха кожа – те ще бъдат полезни и за мазна кожа, помагайки за борбата с акне.
За да постигнете най-добрите ефекти, си струва да използвате правилните масла за лице. Това, което има значение, е съдържанието на мастна киселина. Колкото повече има EFA, толкова повече е съхнещото (по-светлото) масло. Накратко, изглежда така:
- Съхнещи масла – подходящи за мазна, проблемна, предразположена към акне кожа, например, розово масло, конопено масло, масло от морски зърнастец, масло от вечерна иглика, масло от пореч, масло от малина.
- Полусъхнещи масла – перфектни за нормална или комбинирана кожа като бадемово масло, масло от шафранка, масло от кайсиева ядка, арганово масло, слънчогледово олио.
- Несъхнещи масла – идеални за зряла, дехидратирана и раздразнена кожа, например, масло от макадамия, масло от авокадо, масло от лешник, масло от праскова.
НАЙ-ДОБРИТЕ МАСЛА ЗА ЛИЦЕ
Време е да се огледат отблизо маслата, които жените обичайно избират. Знаехте ли какви свойства се предлагат от маслата, които най-често се използват при грижата за лице? Нека ги опознаем!
Арганово масло
Най-доброто арганово масло е това от Мароко, което е оригинално с прекрасна миризма на ядка, не смесено с други съставки. За нещастие, то е едно от най-скъпите възможни масла. В нерафинираната си, студено пресована версия то е богато на омега-6 и омега-9 мастни киселини, както и антиоксидант витамин E. Какво означава това? Че не само подхранва и хидратира кожата, а и я подмладява и облекчава възпалението. Още повече, има противовъзпалителни свойства и балансира действието на мастните жлези. Редовната употреба на арганово масло позволява на кожата да възстанови еластичността и правилната си хидратация, както и да предотврати омазняването на скалпа. Действа най-добре за зряла, суха и раздразнена кожа.
Кокосово масло
Много жени заместват кремовете си за лице с кокосово масло, защото хидратира и изглажда кожата много добре, има приятна текстура при стайна температура и аромата на свеж кокос. Преимуществото на кокосовото масло е значително количество лауринова киселина със силен антибактериален ефект. Благодарение на състава си, кокосовото масло помага за борба с акнето и не запушва порите. Потвърдено е и че е натурална козметика против бръчките. Още повече, че не само се грижи за правилното хидратиране на кожата, а и подсилва мекотата и еластичността.
Масло от бодлива круша
Много леко масло със свеж аромат и матиран завършек. Почти изцяло абсорбиращо се в кожата, заради което не оставя мазно покритие, не запушва порите и действа страхотно при грижата за всички типове кожа. За нещастие, маслото от бодлива круша е (обратно на кокосовото масло) едно от най-скъпите козметични масла. Нужни са половин тон семена от бодлива круша, за да пресовате 1 литър масло. Обаче си струва да се инвестира в него, защото имунизира от вредните външни фактори, има противобръчкови свойства, подобрява налягането, хидратирането и цвета на кожата. Редовната употреба на масло от бодлива круша върху кожата ни кара да забравим проблемите като омазняването в T зоната.
Масло от марула
Плодовете на това дърво са обичани от африканските слонове, докато ние обичаме маслото от марула заради ефекта му. То се абсорбира бързо и не оставя мазно усещане, само деликатно, сатенено покритие. Съдържа олеинова киселина, витамини C и E, флавоноиди и много други. Благодарение на тези съставки, маслото от марула заздравява хидро-липидната бариера на епидермиса, подобрява хидратирането, минимизира стриите и белезите, намалява червенината и дори заглажда фините бръчки. Ако се използва систематично, поддържа регенерацията и може да помогне на кожа, податлива на акне.
Масло от жожоба
Всъщност е вакса с някои свойства на маслото, напр. консистенция. Мазната ѝ форма не пречи на перфектното абсорбиране в кожата (без претоварване на кожата). Струва си да знаете, че по отношение на състав, маслото от жожоба е сходно на нашия себум. Не е чудно, че перфектно се адаптира към нуждите на кожата и лесно се абсорбира. Също така, предотвратява обезводняване, регенерира, намалява вредата от свободни радикали и дори има свойствата на UV филтър. Благодарение на антибактериалния си ефект, действа много добре на предразположена към акне кожа.
Масло от малина
Има пленителен аромат, но си струва да използвате маслото от малина лицето си не само по тази причина. То е универсален, натурален и мултифункционален козметичен продукт. То е с леко тегло, така че е лесно да се нанася и лесно се абсорбира без да оставя мазен филм по кожата. Маслото от малини е един от най-добрите натурални UV филтри, но не само защитава кожата. Грижи се за правилното хидратиране, озарява, предотвратява преждевременно стареене на кожата, ускорява лекуването на рани, облекчава раздразнения и има също антибактериални свойства. Толкова много добро е заложено в едно незначително масло.
Розово масло
Розовото масло е обичано от жените с чувствителна кожа, с тенденция към разширени капиляри. Вероятно е, защото розовото масло е едно от малкото масла, които облекчава раздразнения и намаляват зачервяване. Нанасянето на розово масло на областта на окото може да помогне да се отървете от бръчки около очите. Това е друго масло, което не натоварва кожата и ѝ набавя оптимално количество хранителни вещества. Розовото масло много често се използва като заместител на кремове за зряла кожа.
Вашият коментар